054-4333585 

ר י פ ו י  ה ו ל י ס ט י   ט ב ע י

 א י מ ו ן   ת ז ו נ ת י    

ליווי תהליכי ניקוי הגוף והכבד 

ס ד נ א ו ת   ו ה ר צ א ו ת

בריאות = מצב פיזי, נפשי וחברתי טוב
התמחות בבעיות עיכול,כבד שומני,קנדידה,דלקות פרקים,הרזיה 

 ענת קידר עמית - נטורופתית

עקוב אחרינו דרך הקישורים הבאים:

עמוד מאמרים

כבד שומני
כבד שומני הינו מצב שבו יש הצטברות עודפת של שומן כבד, מעבר לרמות רגילות של 5-10%.
הבעיה שכיחה הרבה יותר מאשר חושבים, שכיחותה מגיעה ל 30%, ואצל אנשים שמנים הרבה יותר :   50%-90%.
מוצאים כבד שומני באנשים בגיל העמידה אך גם בצעירים ואפילו בילדים הסובלים מעודף משקל.

במשך השנים נתקלתי במטופלים רבים הסובלים מכבד שומני, אך רובם היו אדישים לכך לחלוטין! לא הבינו את חומרת הבעיה. לאחר הפגישה שלנו הם שינו את התזונה, עשו תהליך של ניקוי כבד, ירדו במשקל, שילבו צמחים ותוספים מתאימים ומצבו של הכבד השתפר.

בעבר חשבו שזה בסך הכול הצטברות שומן בכבד ולא התייחסו לזה כאל מחלה או גורם סיכון. אך בעשור האחרון הבינו שכבד שומני איננו סתם הצטברות שומן, זו מחלה שיש לטפל בה. מצב הכבד יכול להחמיר, יכולה להתפתח דלקת בכבד עד למצבי שחמת הכבד (הצתלקות שמשנה את רקמת הכבד) ואף סרטן בכבד. בנוסף התברר שכבד שומני הוא סמן מקדים למחלות לב וכלי דם, להתפתחות אי סבילות לאינסולין וסוכרת.

הכבד הוא אחד האיברים החשובים בגוף, אין חיים בלעדיו ולכן שמירה על בריאותו הינה חשובה במיוחד.
מדוע הכבד כל כך חשוב?? כי תפקידיו רבים וחיוניים – פרוק ונטרול חומרי פסולת והפרשתם מהגוף, פרוק וספיגה של מזון שומני ממערכת העיכול, אחראי על תהליכים מטבולים רבים כמו בנייה ופירוק של שומנים כגון כולסטרול, של חלבונים כגון אלבומין, ושל מאגרי סוכרים.
מוכרים 2 סוגים של כבד שומני :
הראשון כבד שומני הנגרם משתיית אלכוהול ( ALD ) – שתיית שלוש כוסיות משקאות אלכוהוליים ליום: כוסית וודקה/ ג'ין או 3 כוסות  יין/ בירה, עלולים להביא לכבד שומני. נשים תושפענה גם מכמות קטנה יותר.
והשני כבד שומני שאינו נובע מצריכת אלכוהול (NAFLD). הסוג השני יכול לעבור בתורשה, ולהופיע בדרך כלל אצל אנשים הסובלים מהשמנת יתר. במקרים רבים אנשים אלו סובלים מרמות גבוהות של כולסטרול וטריגליצרידים, סוכרת או טרום סוכרת  כלומר תנגודת לאנסולין.
גורמים נוספים לכבד שומני הם: עודף תרופות במיוחד סטרואידים והורמונים, צהבת נגיפית, מחלת כבד תורשתית או אוטואימונית, צמיחת יתר של חיידקים פתוגנים במעי, ירידה מהירה במשקל, ותזונה לקויה.

מה הם הסימפטומים לכבד שומני ??
בשלבים הראשונים אין כלל סימפטומים, אדם יכול להיות בריא בתחושה שלו, אבל עם כבד חולה.
בשלבים מתקדמים מופיעים עייפות וחולשה ,  אובדן תאבון וירידה במשקל,  בחילות, כאב במרכז או בצד ימין  של הבטן, כתמים על העור, כבד מוגדל ובעיות ריכוז.         
כיצד מאבחנים כבד שומני ??
אבחון נעשה על ידי בדיקת אולטרסאונד של הכבד בה נראת הסננה של שומנים לכבד והגדלה שלו.
בנוסף בחלק מהמקרים מוצאים גם אנזימי כבד ברמות גבוהות מהנורמה, או רמות פריטין גבוהות, מה שמעיד כבר על הרס של תאים בכבד.
כיצד מטפלים ??
הפרט החיובי הוא שתאי הכבד יכולים להתחדש ולהשתקם גם לאחר שהם נפגעים. ואנו יכולים לעזור על ידי שיטות תזונה וחומרים טבעיים המזרזים את פירוק השומן, מזרזים התחדשות התאים בכבד ומשפרים את פעילותו. אז מה עושים ??
1. יורדים במשקל - מחקרים מוכיחים שהורדה במשקל חיונית, נדרשת ירידה של מעל 5%  מהמשקל. הפחתת משקל חייבת להיות הדרגתית  1- ½ קילו בשבוע ולא מהירה מידי .
2. ניזונים מתזונה דלה בשומנים, אלכוהול וסוכרים (כולל עודף פירות ומיצים) ומופחתת בפחמימות. עתירה במזון עשיר בסיבים עם מדד גליקמי נמוך, עשירה בירקות העשירים בנוגדי חמצון. משלבים חומצות שומן אומגה 3 מדגים, פשתן,אגוזי מלך ושמן זית.
3. לזמן קצר כדאי יהיה לבצע תהליך של: ניקוי כבד – כדי לאפשר לכבד להשתקם ולרפא את עצמו, חשוב לתת לו מנוחה ולכן אנו ממליצים על תזונה לניקוי הכבד למספר שבועות. תזונה זו הינה קלה ופשוטה ומבוססת על ירקות ירוקים, דגנים מלאים כמו גריסים, בורגול, שיבולת שועל, קינואה, תפוח ירוק, והרבה לימון .
4. חשוב ליטול תוספי מזון העוזרים לפירוק עודפי השומן בכבד למשל: ל-קרניטין, גורמים ליפוטרופים (כולין, מתיונין, אינוזיטול), לציטין וגם אומגה 3.
5. נשלב גם צמחי מרפא להם תפקידים מגוונים. חלקם יתמכו בשיקום תאי הכבד ואנזימי הכבד(גדילן מצוי, סכיסנדרה, כורכום ) לחלקם  פעילות אנטי דלקתית בכבד ( כורכום, ליקוריץ, קלנדולה) וחלקם עוזרים באיזון רמות שומן וסוכר ( חילבה).
6. עושים הרבה ספורט - פעילות גופנית סדירה חיונית לשיפור מצב הכבד. ההמלצה היא על 30-45 דקות של פעילות אירובית 3-5 פעמים בשבוע.


בדף "מקליניקה" תוכלו לקרוא ולהתרשם ממקרה טיפולי בבעיות כבד.
ואתם אל תחכו להתקדמות המחלה, קבעו עוד היום פגישה לבניית תוכנית טיפול אישית עבורכם.